Hovedbilde: «Den grønne sommerfuglen» var symbolet som preget emballasjen som Produsentlaget utviklet og formidlet.
I Helios – vareomsetning i nye former er forhistorien til etableringen av Helios Jordbruks- og Naturprodukter i 1969 beskrevet. Opprinnelig ble Helios etablert for omsetning av biodynamiske produkter, men tok etter hvert inn en betydelig andel andre økologiske produkter i sitt sortiment. Det kom til et punkt da Helios ikke lenger kunne ta imot økologiske produkter fra alle som ønsket å levere. Flere produsenter slet med å finne avsetningsmuligheter i en usikker og lite forutsigbar markedssituasjon. Prismessig var det også store og til dels tilfeldige variasjoner.
Nok en gang kom Einar Grepperud, bonde og styremedlem i Biologisk-dynamisk Forening (BDF), til å spille en viktig rolle. Han så behovet for å sikre omsetning på et likeverdig grunnlag for alle produsenter av økologiske varer i Norge uavhengig av driftsretning. Som tidligere omtalt hadde det vært interne diskusjoner om og på hvilken måte BDF skulle involveres i utviklingen av det øvrige økologiske landbruket. Grepperud var talsperson for å ta et medansvar og samarbeide med alle gode krefter som ville bidra til utvikling av en sunn jord og et sunt miljø for fremtidige generasjoner, enten de drev biodynamisk eller annet økologisk landbruk.
En forutsetning for økt oppslutning om økologiske driftsformer generelt var stabile omsetningsmuligheter. Grepperud så betydningen av at alt som ble produsert økologisk kunne finne veien til interesserte forbrukere på en likeverdig måte innenfor rammen av et bredt, åpent og samarbeidende fellesskap.