Etablererpris for økologiske cherrytomtater
Halvparten av de økologiske cherrytomatene som produseres i Norge kommer fra Kjær Gartneri i Vestfold. Nå har Martin Danielsen fått etablererprisen i Re for utviklingen av Kjær Gartneri.
Danielsen benyttet anledningen, ifølge Tønsberg Blad, til å skryte av egne cherrytomater.
- De er dyrket i jorda på gården, i motsetning til de fleste andre tomatbøndene, som dyrker i torv. Det er jorda på gården som gir den gode smaken, sa Danielsen.
Kjær Gartneri AS har vokst jevnt og trutt de siste årene og hatt god økonomi. Omsetningen havner på mer enn fire millioner. Danielsen har fire ansatte, og planlegger å utvide produksjonen.
- Men det er tøft nok å være matprodusent. De store matvarekjedene presser prisene, og liker godt å importere. Rammebetingelsene og importvernet er viktig.
Det er først de siste fire årene Martin Danielsen har satset på økologiske tomater. Han har drevet gården Kjær siden 1982, og der har det vært dyrket kvalitetsgrønnsaker i generasjoner. I fjor produserte han 56 tonn økologiske cherrytomater og 10 tonn runde tomater.
Les mer på nettstedet til Kjær gartneri
Sist oppdatert: 22.12.2009
