Alt om økologisk mat samlet på ett sted
 

Jæren-satsing på tomater og agurker

Sola-gartneriet Norsk Agurk AS, et av landets største i sin bransje, kan snart høste økologiske agurker. På Rennesøy setter Ivar og Eirik Voll av hele veksthusarealet til økologiske cherry-tomater.


Resultater av flerårig forskning og utvikling på økologiske dyrkingsmetoder i veksthus ved Bioforsk Særheim i Klepp slår nå rot i kommersielle gartnerier. Forsøkene er gjennomført i samarbeide med Debio, kontrollorganet for økologisk produksjon i Norge. Dette skriver Stavanger Aftenblad. Nå satser også Norsk Agurk AS på Jæren på økologiske agurker og tomater.Foto: okologisk.no
Nå satser også Norsk Agurk AS på Jæren på økologiske agurker og tomater.

Inntil nå har Gard-familien på Talgje vært alene om kommersiell storskala-produksjon av tomater (cherrytomater) i tomatfylket Rogaland.

Nå følger samdriftsgartneriet til Ivar og Eirik Voll på Galta på Rennesøy etter med 2500 kvadratmeter økologiske cherry-tomater. De to spiller på lag med Gard-familien.

I fjor gikk Øksnevad videregående skole i gang med økologiske agurker i mindre skala. Denne sesongen er 1200 kvadratmeter av en samlet veksthusflate på 12.500 kvadratmeter ved Norsk Agurk AS på Joa i Sola satt av til helårsproduksjon av økologiske agurker. Dette gartneriet er blant de ledende i landet i sin bransje. Men på økofronten er en bedrift i Lier foreløpig størst.

- Satsingen i Sola og på Rennesøy er veldig interessant. Vi håper dette kan bidra til mer økologisk dyrking i veksthusnæringen i Rogaland, sier prosjektleder Michel Verheul ved Bioforsk Særheim.

- Jeg har ikke noe stempel i panna. Jeg har alltid vært øko-skeptisk, men dette ser ikke så gale ut, mener Norsk Agurks eier Arne Joa.

- Årsaken til at vi gjør dette er ikke mer komplisert enn at Coop kom med en henvendelse om at de hadde behov for mer økologisk agurk. Coop vil selge agurkene over hele landet. Vi har også fått avtale med Ica, sier Joa, som mener det skal være mulig å høste opptil 150 tonn øko-agurker årlig fra det omlagte arealet. Det tilsvarer 450.000 agurker. De første kommer i salg i begunnelsen av mai.

Joa poengterer at biologisk bekjempelse av skadedyr og andre metoder i konvensjonell veksthusdrift gjør at det omtrent bare er dyrkingsmediet og næringstilsetningen som skiller konvensjonell fra økologisk produksjon.

- Omlegging er likevel krevende. Men jeg tror vi skal få det til sier Ivar Voll på Rennesøy. Han forteller at det var Coop som banket på også der i gården.

- Det er helt nytt for oss å tenke økologisk, sier Voll, som ikke bekymrer seg for at norske fagfolk nylig har hevdet at økologisk mat ikke er sunnere eller mer miljøvennlig enn annen mat.

- Vi er opptatt av at det er dette markedet vil ha. Derfor legger vi om hele produksjonen. Vi tror også vi skal få brukbar økonomi ut av det, ellers hadde vi ikke gjort dette, sier Ivar Voll. Prisen på økologiske veksthus-grønnsaker ligger anslagsvis 30 prosent høyere enn konvensjonelle på grunn av dyrere produksjon og merarbeide. Voll regner med at årsomsetningen fra de økologiske cherry-tomatene blir på rundt 3 millioner kroner.

ØKOKRAV I VEKSTHUS:

ORGANISK: Bare organiske dyrkingsmedier og organisk gjødsel er tillatt. I konvensjonell produksjon brukes i all hovedsak steinull med vann og gjødsel tilført med drypp- irrigasjon.

NATURLIG: Ikke tillatt med kjemiske eller syntetiske plantevernmidler. Økodyrking i veksthus skal baseres på naturlig lys. Kunstig lys alene kan bare benyttes periodevis.

VARME OG CO2: Kunstig varme og tilførsel av CO2 er tillatt, hvis gassen er et biprodukt fra annen organisk produksjon. 


 

 

 

Sist oppdatert: 02.03.2009