Melk, grønnsaker og poteter fra Klepp
Lars Christian Grude på Krossvold gard på Klepp i Rogaland la om til økologisk i 1994. I dag leverer han alt fra melk til Tine og grønnsaker til grossister i Stavanger-regionen.
Foto: Jan C Bjerkfelt- Våre kunder setter pris på at vi ikke bruker sprøytemidler og kunstgjødsel, sier Lars Christian Grude på Krossvold gard i Klepp i Rogaland. Her med noen av de økologiske gulrøttene og potetene han leverer.- I likhet med andre måtte jeg legge om jordene litt etter litt. Gården disponerer 140 dekar, noe som tidligere var middels til stort, men som i dag er en heller mindre gård, smiler han.
Han lar seg inspirere av den økologiske produksjonen.
- Folk tenker mer på miljø, forbruk og spisevaner nå enn tidligere. Og ett sted må man jo begynne. Derfor har jeg og kona satset på en variert produksjon av melk, grønnsaker og poteter som vi leverer blant annet til Håpet økologiske og Coop her i Stavanger, sier han.
Grude leverer 70.000 liter økologisk melk til Tine hvert år. Av poteter så sender han ut ca 20 tonn; sortene Axel og Eva som tidligpoteter, og Troll og Peik som høstpoteter.
- Vi produserer også brokkoli, rosenkål, hodekål og rødbeter. Det vi kanskje er mest kjent for våre økologiske gulrøtter, som vi produserer ca 3 tonn av i året, sier han.
En av utfordringene for økologisk potetproduksjon er tørråte.
- Vanligvis så sprøyter man mot tørråte. Det kan vi ikke gjøre her. Her bruker vi kun vårt eget naturlige kraftfor, som kommer fra de 15 melkekyrne, sier Grude.
Sist oppdatert: 07.10.2008
